Oma linnuala 2021

Estbirdingu korraldatava võistluse “Oma linnuala” eesmärk on aasta jooksul vaadelda ühes 5×5km UTM ruudus võimalikult palju linnuliike ning saada seeläbi erinevate ruutude linnustiku kohta hea ülevaade. Oma osalemissoovist palume teada anda – tarvo.valker[at]gmail.com . Kindlasti tutvuge enne ka võistluse reeglitega.

VÕISTLUSE REEGLID:

1. Võistlusel võivad osaleda kõik võistluse reegleid järgivad linnuvaatlejad. Võistlus on individuaalne.
2. Võistluse periood on 1.01.2021-31.12.2021
3. Võistlusala on vaatleja poolt valitud 5×5km UTM ruut (v.a võistluse reeglid punkt 4 all nimetatud ruudud), sh ruudu väljaspoole Eesti territooriumit jääv osa. Ruutude piirid on nähtavad siin. Soovi korral saate ruutude piirid alla laadida ka nutiseadmetes kasutatava kml failina. Üks vaatleja võib endale valida mitu vaatlusruutu, kuid erinevate ruutude punktisummat ei summeerita. Soovituslik on valida vaatlusruut enda elukoha või maakodu lähistele.
4. Väga populaarsete rändevaatluskohtade – Põõsaspea neem (FL4065), Ristna (EL6030) ja Sõrve säär (EK6015) vaatlusruutude valimine on lubatud üksnes vaatlejatel, kes elavad  eelloetletud ruudus.
5. Punkti saamiseks peab vaatleja asuma oma vaatlusruudus. Vaadeldud lind ei pea jääma ruudu piiridesse. Oluline on, et vaatluste sisestamisel andmebaasidesse märgitakse linnu asukoht võimalikult täpselt. Kindlasti märkige vaatluste juurde ka asukoha täpsusaste.
6. Iga vaadeldud linnuliik annab 1 punkti. Vaatleja peab olema liigi määrangus täiesti kindel. Linnuharulduste puhul peavad vaatlused olema hästi dokumenteeritud ja vaatlus esitatud Eesti Ornitoloogiaühingu juures tegutsevale Linnuharulduste Komisjonile.
7. Peibutusvahendite kasutamine ei ole lubatud. Isetehtud häälitsused on lubatud.
8. Rõngastamise eesmärgil püütud linnuliigi eest saab punkti.
9. Aasta jooksul suurima punktisumma kogunud vaatleja võidab võistluse. Eriauhind antakse välja parimale sisemaal asuvale vaatlusruudule (minimaalne kaugus rannikust või Peipsi ja Lämmijärvest 20 km) ning samuti saab eriauhinna enim ühest ruudust pesitsevaid liike leidnud vaatleja. Viimase kategooria puhul arvestatakse üksnes tõenäolise või kindla pesitsuskindlusega liike.
10. Listide pidamiseks on eraldi Google sheet, kus liigi lahtrisse sisestatakse esmakohtamise kuupäev. Link tabelile saadetakse kõigile osalejatele. Osalejad täidavad tabelit jooksvalt – vaadeldud linnuliigid tuleb kanda tabelisse 5 päeva jooksul.

Kõik vaatlused tuleb kanda andmebaasi. Soovituslik on vaatlused sisestada Plutof-i andmebaasi (portaal eElurikkus), kuid lubatud on kasutada ka eBird või observation.org andmebaase. 

Retkemuljeid jagavad osavõtjad Facebook-i grupis Estbirdingu Linnuvaatlusvõistlus 2021.