Linnurallil Estonian Open 2014 on rekordarv osalejaid / Record number of participants in Estonian Open 2014

Sellel aastal on linnuralli Estonian Open osutunud ülipopulaarseks ja tänase seisuga on ennast kirja pannud 20 võistkonda kokku 80 osalejaga. See on juba praegu uus osalejate rekord ja rõõm on tõdeda, et linnuralli on endiselt elujõuline.

Kahjuks on aga Pivarootsi õppe- ja puhkekeskuses meie ööbimisvõimalused piiratud ja tänaseks päevaks on voodikohtade arv täis.

Võistkondi saab ralliga liituda aga arvestama peab, et sellisel juhul on jäänud majutuse osas ainsateks võimalusteks telkimine või lähikonnas endale ööbimiskoha leidmine. Nt: http://www.pivarootsimois.ee/, http://www.pivarootsi.ee/

Seetõttu läheb ka osalemistasu uutele tulijatele odavamaks.
Need, kes leiavad endale lähikonnas ööbimise, on osalemistasu 12 EUR (sisaldab õhtusööki ja sauna). Need, kes soovivad kohapeal telkida (telk tuleb ise kaasa võtta), on osalemistasu 18 EUR (sisaldab õhtusööki, hommikusööki ja sauna).

Vabandused ebameeldivuste pärast!

************************************************

Record number of participants in Estonian Open 2014

This year’s bird-race has proven to be very popular and 20 teams including 80 members have been registered so far. It’s the record number of participants during the history of the race and it’s nice to see that Estonian Open is still alive & kicking.

Unfortunately the number of beds at Pivarootsi hotel is now fully booked as we didn’t expect so many people to arrive.

It’s still possible to join in (and we hope to see everybody who’s interested!) but accommodation is limited and at Pivarootsi camping in tent is the only possibility from now on. The showers can be shared with other racers of course and sauna is organized as well. There are some other places for accommodation nearby e.g. at http://www.pivarootsimois.ee/ and http://www.pivarootsi.ee/. These must be booked by participants themselves and the fee for people staying outside the Pivarootsi hotel is 12 EUR (includes dinner + sauna). Those who are willing to camp at the meeting place the fee is 18 EUR (includes dinner + breakfast + sauna).

We apologize for the inconvenience!